E-Sigara Zararlı mıdır ?

Elektronik sigaranın , kanser yaptığına, sigaradan 5 kat daha zararlı olduğuna dair medyada Çıkan Olumsuz Haberler Hakkında Bilgilendirme!!!

1 – Elektronik sigaranın içinde PG (Propylene Glycol) ve VG (Vegetable Glycerin) adlı taşıyıcılar bulunur.Yani kimyasal madde yoktur.Bu maddelerden PG , gıda sektöründe, kozmetik sektöründe kullanılan bir maddedir.Kimi bünyelerde allerjik etki gösterdiği doğrudur ve bu kişilerde VG kullanılan e-liquid’ler (nikotin sıvıları) tercih edilmelidir.Uzak zamanda yapılan maymun deneylerinde PG maddesini solunumuna maruz bırakılan maymunların hiçbirinde solunum yolu rahatsızlığı ya da irritasyona rastlanmamış olup aksine bronşiti olan bir tane maymunun iyileştiği kaydedilmiştir.Ek bilgi PG’nin bulunduğu ortamda bakteri ve mikrop üremez , üreyemez.Kitlesel konserlerde gördüğümüz sislendirme bu madde sayesinde yapılır, ameliyat ortamlarının ve hastanelerin havalandırılmasında bu madde kullanılır.
2 – Şu ana kadar elektronik sigara kaynaklı tek bir kanser vakası ve solunum defonksiyonu bildirilmemiştir, elbette 12 yıllık geçmişe sahip bir ürün hakkında uzun erim çalışmalar olmaması doğaldır.Ülkemizde yeni yeni keşfedilmiş olmasına rağmen Avrupa ve ABD pazarında milyonları bulan kullanıcı kitlesi,internet forum siteleri,şehir kullanıcı grupları ve dernekleri mevcuttur.Basit bir internet taraması yapmak yeterlidir.
3 – Bu cihaz sayesinde sigarayı tamamen bırakanlarda görülen iyileşmeler ki kendimde gözlemlediğim gelişmeler şunlardır;1-3 gün içinde, nefes almada rahatlık, 3-7 gün içinde ağız tadındaki düzelme,merdiven çıkmada 4 katta yaşadığım nefes darlığının kaybolması, 7-15 gün içinde ,yanımda sigara içen biri olduğunda dumandan ve kokudan tiksinti duymaya başlama, 15-30 gün koşu yaparken nefes almada belirgin düzelme.Gün itibarıyla 120 gündür tek dal gerçek (anlalog) sigara içmemiş bulunuyorum :)
4 – Bir nikotin replasman tedavisi programında , kullanılan ürünlerin içinde nikotin bulunması kadar doğal birşey olamaz.Çiğneme sakızları, nikotin bantları vb. ürünlerde yüksek oranlarda nikotin bulunur.Neden bir tane çok bilmiş ekranlara çıkıp da “bu ürünler yasaklanmalıdır ” diye davul zurna çalmıyor?Cevabı ben vereyim, çünkü bu ürünlerin hiçbiri, sigara içenlerde görülen ağız-dudak alışkanlığı, içe duman çekme alışkanlığı (emme) gibi psiko-motor davranış ihtiyaçlarını karşılamıyor.İşte bu yüzden de başarılı olamıyorlar.Sigara bıraktırmada EN ÇOK başarı gösteren cihaz bu olduğu için ve SİGARA TEKELLERİ BU DURUMDAN RAHATSIZ OLDUKLARI, GELİR KAYNAKLARI DÜŞTÜĞÜ İÇİN , DEVLET DE ALDIĞI VERGİLERİN DÜŞMESİNDEN ETKİLENECEĞİ İÇİN BU ÜRÜN HAKKINDA KARALAMA KAMPANYASI BAŞLATTILAR.
5 – Bir sigara bağımlısı, sigaranın içindeki nikotine bağımlıdır(ve bazı alkoloid maddelere) nikotinin insan üzerindeki etkileri karmaşık bir yapıya sahiptir, örneğin zararlı olarak bilinen bu madde, hafıza ve dikkat üzerine yapılan deneylerde olumlu yönde sonuç vermesine rağmen beyin üzerinde yıpratıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.Evet çok miktarda alınmadığı takdirde sade nikotin ancak içtiğiniz kahve kadar zarar verir size ve merak etmeyin elektronik sigara ile kendinizi öldürecek ya da zehirleyecek kadar nikotini birarada alamazsınız nikotin sıvısını başınıza dikip içmediğiniz sürece ! Peki ya anlaog(gerçek) sigaranın içindeki 4000 tane kanserojen ,karsinojen madde !!!! Bunları almamış olmak mıdır elektronik sigaranın zararı ??? Çevrenizdeki hiçkimseyi pasif içici durumuna düşürmemek midir elektronik sigaranın zararı ??? Ya bu cihaz olmadan sigarayı hiç bırakamayacak olan insanlar…????

Bir önceki yazımız olan ERP Hizmeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>