FDA tarafından önerilen ilk elektronik sigara

elektronik-sigara

ABD Yiyecek ve İlaç İdaresi (FDA) Perşembe günü e-sigara, sigara, pipo tütünü ve nikotin jelinden oluşan yeni tütün ürünleri üzerinde yetkisini açıklığa kavuşturdu.

Temel olarak FDA’nın mevzuata ilişkin gücünü genişleten ilk adım olmasına rağmen yasa 18 yaş altı çocuklara e-sigara satışını taahhüt kapsamı dışında tutmuştur ve ayrıca ürünlerinde neler olacağının ajansa aktarımında üreticiler sorumlu tutulacaktır.

FDA Delegesi Dr. Margaret Hamburg: “Ürünlerinin içeriğini ve ayrıca nasıl üretildiklerini bize rapor etmek durumundalar.” demişti.

Yine de ajans şimdilik internet satışlarını veya televizyon reklamlarını kısıtlamada herhangi bir öneri sunmamaktadır. Bu durum da yeni sigaraların ilgi çekici olmasından korkan ve bütünüyle yeni bir nesil hedefleyen sağlık uzmanlarını hayal kırıklığına uğratıyor.

Bir telefon konuşmasında Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Kathleen Sebelius röportöre şöyle aktarmıştı: “Bu ürünlerin gerçek sigaraya geçiş oluşturup oluşturmayacağını tam olarak anlayabilmiş değiliz.”

Amerikan Kanser Toplumu’nun Kanser Eylem Ağı FDA’nın bir şeyler yaptığını görmekten mutlu olduklarını belirtti. Grubun CEO’su Dr. John Seffrin şöyle demiştir: “Ancak yasayı sonlandırmak ve gerekli düzenleyici adımları atmak için yönetimden süratli bir biçimde eylem gerçekleşmezse, üreticiler bu ürünlerin daha cazibedar olması ve gençler tarafından kolay erişimini sağlamak için kullanım ve reklamcılık gibi bu işin pratiğiyle meşgul olmaya devam edeceklerdir.”

“Birçok tehlikeli tütün ürününün kontrolsüz olarak pazarlanması önlemek adına yasaların nasıl düzenleneceğini belirlemesi FDA için birkaç yıl daha sürmemelidir.”

Amerikan Kalp Derneği fikir birliği yaptı.  Derneğin CEO’su Dr. Nancy Brown şöyle dedi:“Bu yeni nikotin içeren ürünlerin sağlık yönünden sakıncalarını tam olarak anlamadan önce, endüstrinin çekici ve baştan çıkarıcı lezzet maddeleriyle e-sigaraların reklamını yapmaya devam etmesini engellemede yasanın yetersiz kalacağına ve gelecek nesillerinde nikotine bağımlılığı riskinin artacağına inanıyoruz.”

E-sigara üreticileri mutlu olduklarını söylediler. Logic Başkanı Miguel Martin şöyle dedi: “FDA’nın elektronik sigaraları yanma bazlı sigaralardan farklı tutmasından dolayı mutlu olduğumuzu söyleyebilirim.”

Amerikan Kanser Toplumu Kanser Bilimleri Kıdemli Direktörü Tom Glynn sert yanıtladı: “Tütün endüstrisi bir şeyi alkışlıyorsa buna şüpheli yaklaşmanızı öneririm.”

“VAHŞİ, VAHŞİ BATI GİBİ”

Kongre 2009 yılında FDA’ya tütün ürünlerini düzenleme yetkisini verdi. Fakat yasa elektronik sigara ve diğer ürünleri içermemekteydi. Mevzuat FDA’nın tütün ürünlerini resmen yasaklama yetkisini vermemektedir. Ancak satışları ve reklamları sınırlandırabilir ve uyarı etiketlerini zorunlu tutabilir. Elektronik sigaraların popüler bir biçimde patlama yapmasından dolayı halk sağlığı uzmanları FDA’nın yetkisini aştığı yaygarasını kopartmaya devam ediyorlar.

Hamburg şöyle dedi: “Tıpkı Vahşi Vahşi Batı gibi!”. “Şirketler ne istiyorlarsa yapabilirler ve nasıl isterlerse öyle pazarlayabilirler.”

Elektronik sigara kullanımı 2013 yılında 2 milyar dolar civarında bir rakama ulaşan satışlarla büyük bir çıkış yapmıştı. Bir elektronik sigara şarj miktarına bağlı olarak 10$ ila 120$ arasında değişen fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Sigara gibi görünen küçük metal ya da plastik tüpler 1963 yılından beri farklı formlarda piyasada mevcuttu. Fakat son on yıl içerisinde popüler oldular. Bugün 250 den fazla marka açığa çıkmıştır.

Yeni yönetmelikler, mevcut durumda sigarada olduğu gibi elektronik sigara gibi diğer tütün ürünleri üzerindeki sınırlandırmaları artıracaktır. Bu da üreticilerin FDA’ya kayıt yapmak ve içeriğini belirtmek zorunda kalacakları anlamına gelmektedir.

Tutkunları elektronik sigaranın sigaradan çok daha güvenli olduğunu söylüyor ve bazı uzmanlar da durumun bundan ibaret olduğunu vurguluyorlar. Sigara ve diğer tütün ürünleri yüzlerce hatta binlerce kimyasal ürün içermektedir ve şirketlerin de tat sağlamak ve ürünlerini daha fazla bağımlılık yapıcı hale getirmek için kimyasallar ekledikleri bilinmektedir.

Yanıcı sigaraların bırakılmasında bu ürünün insanlara yardımcı olacağını destekçiler ve bazı araştırmacılar vurgulamaktadır. Ancak araştırmalar sınırlıdır. Hamburg insanların bunları nasıl kullandığını tespit etmenin önem arz ettiğini söylemektedir. Acaba bu alışkanlığın terk edilmesine yardımcı mı olacak? Yoksa sigara alışkanlığına geri döndürecek bir koltuk değneği vazifesi mi görecek?

Ve çoğu sağlık avukatı elektronik sigara üreticilerinin güdülerinden şüphelenmektedir.

Amerikan Kalp Derneği Başkanı Dr. Mariell Jessup şöyle demektedir: “Tütün endüstrisi sigara içimine alternatif ürünler bulma da çok gayretli görünüyorlar. Ayrıca gelecekte bunun uygulanabilir bir ürün olacağına dair iddiaya tutuşuyorlar.”

“Elektronik sigara içiminin zararsız olduğu ve bizim bunu bilmediğimiz fikri sıklıkla vurgulandı. Bu aletlerin, bu nikotin dağıtım sistemlerinin güvenli olduğuyla ilgili sözlere kanmamalıyız.”

Tütünsüz Çocuklar Kampanyası bile daha açık sözlüydü.

Grup durumu şöyle ifade etmektedir. “FDA ve Yönetimin harekete geçmesinin uzun zaman alması bağışlanamaz bir durumdur. Bu mevzuat dışı tütün ürünlerinin çocuklara uygun tatlarda taktikler kullanılarak pazarlanmasıyla ciddi halk sağlığı sonuçlarının oluşmasında bu gecikme etkili olmuştur ve böylelikle kullanımları birdenbire artmıştır.”

Elektronik sigaralar sigara içiyormuş hissi veren lezzetli bir duman özelliği sağlamak için suyla beraber propilen glikol gibi bileşiklerle beraber nikotin de içermektedir ve bu kullanıcılar sigara gibi içine çekerler.

Ancak Hamburg kimsenin gerçekte içinde ne olduğunu ve bu ısıtılmış karışımı içine çekmenin ne gibi etkileri olacağını bilmediğini söylemektedir. NBC Habere konuşan Hamburg şunu anlatmıştır: “Elektronik sigaraların güvenliği ve riskleri hakkında çok şey bilmiyoruz. Bundan dolayı da düzenleme yapılmasını istiyoruz.”

Ayrıca şöyle ekledi: “Mevcut durum bizim ilgi alanımızdır. Bu ürünlere nazaran kontrolsüz bir çevre oluşmuştur.”

“ÇOCUKLARIN NİKOTİN ALIŞKANLIĞI KAZANMASINDA VE SONRASINDA SİGARAYA VE DİĞER TÜTÜN ÜRÜNLERİNE BAŞLAMALARINDA KOLAY BİR YOL”

Hamburg, çilek ve ince nane gibi tatlar bu ürünlerin ana hedefinin çocuklar, gençler ve genç yetişkinler olduğunu açıkça ortaya koyuyor demiştir.

Şöyle demektedir: “Çocukların nikotin alışkanlığı kazanmasında ve sonrasında sigara ve diğer tütün ürünlerine başlamalarında kolay bir yoldur. Bunun çok ciddi riskler taşıdığını biliyoruz.”

Perşembe planları yalnızca külfetli işlemlerin başlangıcıydı. FDA belirtilen mevzuatları yayınlayacaktır ve sonrasında halk ve endüstri bu konuyla meşgul olacaklar. FDA aylar hatta yıllar alabilecek bir son kanunu yürürlüğe koymadan önce yorumları göz önüne almalıdır.

Hamburg şöyle demektedir: “Yapabileceğimiz kadar hızlı hareket etmek istiyoruz fakat bu bir süreç ve zaman alacaktır. Gerçek şu ki önemli bir sürece başlıyoruz.”

Ajans tütün üzerinde düzenleyici gücü 2009 yılında vermesinin ardından FDA meyve ve şeker tatlı sigaraları nihayet yasaklamıştı. Hamburg tütün firmalarının daha sonra tatlandırılmış sigaralar üretmeye başladığını ve bu durumun kendisini üzdüğünü vurgulamıştı.

Geçtiğimiz yıl FDA mentollü sigaraların sade sigaralardan çok daha tehlikeli olduğunu ortaya koymuştu. Fakat satışlarını sınırlayan hiçbir şey yapmamıştı.

NBC’den Tom Costello ve Jay Blackman bu rapora katkı sağlamışlardır.

Bir önceki yazımız olan E-Sigara Zararlı mıdır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>