Kontakt Lensler ile Bilgisayar Kullanımı

lens-medikal-akademiBir çoğumuz iş hayatının getirisi olarak günde en az 5-6 saat devamlı bilgisayar başında durmak ve çalışmak zorunda kalıyor ki göz sağlığı için beraberinde tehlike çanlarının çalmasını da getiriyor bu zorunluluk. Bu bakımdan göz sağlığımızı korumak için kontakt lenslerden yardım almalıyız, doğru seçimler göz sağlığımızı koruyarak bize yardımcı olur. Bilgisayar ekranları ve kontakt lensler bir birleri ile doğrudan ilintilidirler. Bilgisayar ekranlarından doğrudan gözlerinize yansıyan UV ışınlarından gözlerini koruyabilmeniz için bu şarttır.

Bilgisayar başında oldukça fazla vakit geçirmek zorunda olanlar farkında olmadan yavaş, yavaş göz sağlıklarını yitirmeye başlarlar, biz görmesek de devamlı titreşen ekran gözlere hiç iyi gelmez. Ayrıca hep ekrana bakmak göz kuruluğuna da sebep olur, hiç farkında olmadan devamlı bakarken gözlerimizi eskiye nazaran daha az kırptığımız için göz kuruluğu baş gösterir ki gözler de sağlıklarını ondan sonra yitirmeye başlar zaten. Bilgisayar ve kontakt lensler bu açıdan bağlantılıdırlar, lens kullananların bunu düşünerek tercih yapmaları ve kendileri için en doğru lensi seçmeleri gerekir. Bu arada bol su içmenin göz kuruluğuna da çok faydası vardır, gün içinde uzmanların önerileri doğrultusunda bol su içmeyi unutmamalısınız. Bilgisayar başında en az yarım saatte bir kendinize mola verin ve yarım dakika kadar başka bir şey ile ilgilenin veya gözlerinizi kapatarak dinlendirmeye çalışın.

Gözlerinizi aklınıza her geldiğinde kırpmaya çalışın ki gözlerinizin daha çok sulanmasını sağlayabilesiniz. Kullandığınız bilgisayarın üst kısmının göz hizanızda olmasına özen göstermelisiniz, yani baktığınızda tam karşınızı bilgisayar üstünden görebilmelisiniz. Bilgisayar ekranları ve kontakt lensler için işin uzmanı olan bir doktordan yardım almalısınız. Şimdilerde çıkan özel camlar sayesinde bilgisayarlardan gelen ışınlar doğrudan göze değdirilmeden aşağı veriliyor ki olası hasarların en aza indirgenmesinde rolü büyük. Cam kenarına bilgisayar koymaktan kaçınmalısınız, arkadan gelen ışık, bilgisayarın ışığı ile birleşince gözler için sonuçlar hiç de iyi olmayabilir. Boş zamanlarınızda gözünüzü en az 6 metre ötede bir yere odaklayın ve oraya bakmaya çalışın ki dinlenmesine yardımcı olabilesiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>