Kulaklıklarda Ses Kalitesi

kulakicikulaklikKulaklıklarda ses kalitesi kualk sağlığınız için öenmli bir faktördür. Bunun yanı sıra tercih edeceğini kulaklıklarda ses izalasyonu sağlanıp sağlanmamasına kontrol etmeniz gerekmektedir. Ses izalasyonu sağlamayan yani ses yalıtımını sağlamayan kulaklıkların kullanımı bir anlam ifade etmemektedir.

Ses yalıtımı sesin sadece kulaklık tarafından kulağa iletilmesidir. Kulaklık dışına çıkan seslerin kulaklığım görevini tam üstlenmemeis anlamına gelmektedir. Bu nedenle seçimini yapacağınız kulaklıklarda mutlaka ses yalıtımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ses izalasyonu sağlayan kulaklıklarda bakılacak diğer bir aşama ise ses kalitesi ne derecede yüksek olduğudur. Ses kalitesi başta sesin net olmasından ses seviyesine kadar sesin en doğru şekilde kulaklık tarafından kulağa iletilmesidir.

Ses kalitesi yüksek olan kulaklıklar kulak sağlığına olumsuz bir etkisi olmamaktadır. Kulaklarımız her zaman net sesleri doğru algılamakta ve yorulmamaktadır.

Dış Sesi Engelleyici Kulaklıklar

Kulaklıkların görevleri sadece sesin kulağa iletiilmesini sağlamak değil aynı zamanda dış seslerin tamamını da engelleme görevini üstlenmesidir. Ses kalitesi ve düzeyi ne durumda olur sa olsun kulaklık çifti eğer dış sesleri engellemiyorsa kulaklığın kullanım amacına ters düşecektir.

Bu nedenle kulaklık çiftinin hem dış sesi engellemesi hemde cihazdan sağlanan sesin dışarıya verilmesi engellemek adına yalıtımın sağlanması gerekmektedir. Aksi taktirde kulaklık kullanımının pek bir anlamı kalmayacaktır.

Ayrıca sesin dışarı verilmesinden dolayı çevrede bulunan insanları birçoğu rahatsız olacaktır. Bu nednele kulaklık çiftinin sesin dış dünya ya çıkışını engellemelidir.

Müziği Bünyenizde Hissedin

Müzik dinlediğimizde hepimize olmuştur. Müziği bünyemizde hissetmiş ve adeta mutluluk hormonunun salgılanmasına vesile olmuştur. İşte bu işlevi sağlayan cihazların birçoğu sağladığı kalite ile  müzik frekans aralığı geniş olan cihazlardır.

Ne demek müzik frekans aralığı?  Daha geniş bir müzik frekans aralığına sahip olan  cihazlar müziğin tüm riitimlerini daha net duymanızı sağlamaktadır. Bu işlemde her kulaklık çiftinde sağlanmamaktadır. Yani her kulaklığın belirli bir frekans aralığı bulunmaktadır ve bu frekans aralığında yapabilecek maksimum ritmi sizlere sunacaktır.Müzik zevkine doymanız için müzik frekans aralığı geniş bir yelpazdede olmalıdır. Ortalama bu aralık kulaklıklarda 10hz ve 20.000 hz aralığındadır.

 

Bir önceki yazımız olan FDA tarafından önerilen ilk elektronik sigara başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>