Sigaranın Zararları Nelerdir

Ülkemizdeki 35 yaş ve üzerindeki vatandaşların %45′i sigara tiryakisidir. 15 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızdan erkekler arasında sigara kullanım oranı %62.28 civarındayken, bu oran kadınlarda %24.3 civarındadır. Türkiye’nin genel nüfusu göz önüne alındığında vatandaşların %43.6 oranındaki bölümü sigara içmektedir. Ülkemizde sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 40 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Paylaştığımız istatistikler göz önüne alındığında sigaranın zararlarının hangi boyutlara ulaştığı çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Sigaranın size ve çevrenize verdiği tüm bu zararları düşündüğünüzde sigarayı bırakmanın zamanının geldiğini anlayacaksınız.

Sigaradaki Kimyasal Maddeler :

Sigaranın içerisinde aktif olarak 4.000′den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Sigaradaki kimyasal maddeler hücre yapısını bozucu, hücre öldürücü ve kanser yapıcı özelliklere sahiptir. Sigara tiryakilerinde duman solumasına bağlı olarak, gırtlak, burun, ağız ve solunum yolunda kanser hastalıkları görülmektedir. Sigaradaki kimyasal maddeler arasından bazıları direk solunum yoluyla etkisini gösterirken, kimi kimyasal maddelerde kana geçerek etkisini gösteriyor. Bazı kimyasal maddeler ise tükürük ile yutma suretiyle etki yapıyor. Sigara içen kişilerde kronik kalp hastalığı ve akciğer kanseri hastalığı ölümcül olan en önemli iki hastalıktır. Sigara kullanan kişiler dışında sigara kullanmayan kişilerde sigara içilen ortamlarda bulunmalarından dolayı sigara dumanından etkilenerek pasif içici durumuna geçmektedirler.

Elektronik Sigara Kullanarak Sigarayı Bırakabilirsiniz !

Ülkemizde nüfusun neredeyse yarısı sigara tiryakisidir. Türkiye’de her yıl sigara yüzünden 40 bin kişi hayatını kaybetmekte ve on binlerce kişide sigaraya bağlı hastalıklara yakalanarak hastalıklarla mücadele etmektedir. Sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar göz önünde bulundurulduğunda sizin için sigarayı bırakmanın zamanı geldi diyebiliriz. Ancak, birçok sigara tiryakisi sigaranın zararları hakkında bilinçli olup, sigarayı bırakmak isteyip birkaç kez sigarayı bırakmayı denese dahi başarılı olamıyor. Çünkü sigaradan yoksun olmanın ortaya çıkardığı fiziksel ve psikolojik belirtilerle mücadele etmek çok güç. Şayet, kendinizi sigarayı bırakmaya psikolojik olarak hazır hissediyorsanız yolun yarısına gelmişsiniz demektir. Yolun geriye kalan yarısını elektronik sigara cihazına bırakın. Sigarayı bıraktırma konusunda son derece etkili olan elektronik sigara, sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte karşılaşacağınız fiziksel belirtilerle çok az çaba sar ederek zorlanmadan mücadele etmenizi sağlıyor.

Dünya Genelinde Binlerce Sigara Tiryakisi E Sigara Sayesinde Sigarayı Bıraktı !

Halk arasında E sigara olarak da nitelendirilen elektronik sigara sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sigarayı bırakmada kullanılan en etkili tedavi yöntemi olarak biliniyor. Birçok kez denemesine rağmen sigarayı bırakamayan yüz binlerce sigara tiryakisi elektronik sigara kullanarak sigara bağımlılığından kalıcı olarak kurtuldu. Elektronik sigara aynı gerçek sigara gibi çalışıyor ve size sigaradan yoksun olma hissi yaşatmıyor. Canınız sigara istediğinde elektronik sigara cihazından bir nefes çekiyorsunuz ve elektronik sigara cihazı aktif hale geliyor. Siz elektronik sigara cihazından bir nefes çektiğinizde elektronik sigara cihazı size soğuk duman benzeri buhar oluşturuyor. Elektronik sigara cihazından çekilen her nefeste elektronik sigaracihazının uç kısmındaki led ışık yavaş yavaş yanıyor ve sönüyor. Yani kısacası, elektronik sigara cihazının normal sigara mamullerinden neredeyse hiçbir farkı yok diyebiliriz. Sizde elektronik sigara sayesinde sağlıklı bir hayata kavuşmak için ilk adımınızı atın ve sigara tiryakiliğinden kalıcı olarak kurtulun.

Bir önceki yazımız olan Kulaklıklarda Ses Kalitesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>