Site Haritalarına Ayrıntılı Bakış

Site Haritaları, insan kullanıcılar ve arama motoru örümcekleri için oluşturulmuş olanlar olmak üzere iki ana kategoriye ayrılırlar. Her iki türü de çok önemlidir.

Site Haritalarını Neden Kullanmalıyız?

Site Haritaları, ziyaretçilerinizin istedikleri bilgiye hızlı bir şekilde erişmelerine ve web örümceklerinin site linklerinizi bulmasına yardımcı olduğu için büyük önem teşkil ederler.

Haritası seçenekleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda her bir duruma uygun düşen en doğru türü rahatlıkla seçebilirsiniz. Aşağıdaki alt bölümlerde Site Haritası kullanmanın önemi nedenleriyle açıklanacaktır.

Gezinme Oranlarının Artması

Her geçen gün daha gelişseler de web örümceklerinin mükemmel olduklarını söyleyemeyiz. Arama motorları da bu gerçeği inkar etmemekte. Google’m gezinilme oranlarının artması ile ilgili ifadesi şu şekildedir:

“Site Haritası kullanmak Google’ın sitenizdeki linklerden haberdar olmasına yardımcı olur. Özellikle içeriğiniz örümcek tarafından kolaylıkla bulunabilir değilse (sadece form yoluyla erişilebilen sayfalar gibi) Site Haritalarına daha çok ihtiyacınız var demektir. Ancak, bu URL’lerin gezinileceği veya endeksleneceğinin garantisi verilemez. Biz, site haritalarından sağlanan bilgileri sayfaların rutin gezinilme veya keşfedilme sürecine katkıda bulunması için kullanıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Yapısal problemleri önleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>