Spekülatörler Borsayı nasıl etkiler?

Eğer bir kişi, kuruluş veya grubun elinde, belli bir Hisse Senedinden çok miktarda var ise, spekülatif hareket ile fiyatı etkilemek mümkündür.

Örneğin, bir Hisse Senedinin fiyatının çok yükseldiği bir dönemde bu tip bir spekülatör büyük miktarda ve devamlı satışa başlar. Bu satış ve satışın devamlı olacağının beklenmesi karşısında Hisse Senedinin fiyatı gerilemeye başlar. Hareketi başlatan spekülatörün elinde mal kalmasa, satışı kesse bile bu iniş sürer gider. Fiyatın yeterli rakama indiğini gören spekülatör aynı Hisse Senedinden alıma geçer.Bu alım fiyatın tırmanışını hızlandırır.Sonuçta spekülatör karlı çıkar. Çünkü pahalı sattığı hisse senetlerini daha ucuza tekrar toplamış olur.

Borsada fiyatlar belli bir çizgide iken tek bir hisse senedinde fiyatların beklenmeyen , biçimde inip çıkmasında bu işin arkasında bir spükelasyon oyununun olup olmadığını araştırın.

Bir önceki yazımız olan H.Senedi Nasıl Değerlendirilir? başlıklı makalemizde Borsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>